11 stu 2025
ZLATNI DANI KK ZADAR U polufinalu Europskog kupa pala je Zvezda, a u finalu moćni Nijemci
Foto: Kuglački klub Zadar
Kuglanje

ZLATNI DANI KK ZADAR U polufinalu Europskog kupa pala je Zvezda, a u finalu moćni Nijemci

Gotovo da nema sporta u kojemu zadarski sportaši i/li klubovi nisu bili uspješni u određenim razdobljima. Zato povijest zadarskog sporta i jest toliko bogata i zanimljiva. Jedan od trofejnijih sportova otkako je Hrvatske svakako je kuglanje, a žetva trofeja i medalja počela je upravo u ovo doba godine, točnije 17. listopada 1998.

Toga je dana Kuglački klub Zadar osvojio svoj prvi veliki trofej – Europski kup, poznat i kao Europa pokal. Riječ je o drugom po jačini kuglačkom klupskom natjecanju, koje je te godine održano u austrijskim gradovima Klagenfurtu i Villachu, a okupilo je 15 europskih momčadi.

Uoči puta u Austriju kao favoriti su se isticali Nijemci, Slovenci i Rumunji, a na kraju se dogodilo slavlje Zadrana, koje je došlo podržati i 40-ak navijača. U finalu su pobijedili njemački sastav Rot-Weiß Zerbst, a ništa manje slađa nije bila ni pobjeda protiv beogradske Crvene zvezde u polufinalu. Najboljim igračem proglašen je Marko Vidak, koji je u polufinalu srušio 999 čunja, a u finalu 989.

– Išlo nam je jako dobro od početka kvalifikacija, a kulminiralo je odličnom igrom u finalu, kada smo imali podršku kao košarkaši u Jazinama. Svi smo odigrali izvrsno. Nismo imali tremu i znali smo da možemo puno napraviti. Ni za što ne bih mijenjao onaj predivan osjećaj kad se u Klagenfurtu dvaput svirala naša himna, jer su uz nas prvo mjesto osvojile i kuglačice Rijeke. Pjevali smo i radovali se do jutra stopljeni u jedno veliko hrvatsko srce – prisjetio se Vidak.

Živa su sjećanja i Marija Baljaka, legende zadarskog kuglanja.

– Klagenfurt je bio naš prvi izlazak na veliku scenu i odmah smo osvojili trofej. Bio je to početak velikog niza, jer smo te sezone prvi put postali prvaci Hrvatske, a nakon toga 1999. bili pobjednici Svjetskog kupa, što je najveći uspjeh u povijesti kluba. Osvojili smo kasnije još međunarodnih trofeja, od kojih pamtim Ligu prvaka 2007. Naravno, nizali smo i domaće titule i to se razdoblje zadarskog kuglanja s pravom može nazvati zlatnim – kazao je Baljak za Zadarski list, posebno se prisjetivši dvoboja s Crvenom zvezdom.

– To je bilo tri godine nakon rata, emocije su bile velike i ta nam je pobjeda posebno značila. Nismo očekivali da možemo biti prvi, a na kraju smo sve uvjerljivo pobijedili. Još kad su nam došli navijači iz Zadra, bila je to prava fešta.

U sastavu Zadra na Europskom kupu 1998. bili su: Petar Zubčić (igrač i trener), Ivan Kuharić, Mario Baljak, Željko Krišković, Marko Vidak, Anđelko Grubar, Luka Ukalović, Nedjeljko Jurišić, Zvonko Todorić, Nenad Kurtin.