10 ruj 2024
TOMISLAV TROSKOT: “Glavni cilj KK Diadora je razvoj i zaštita zadarske djece”
Domaća košarka

TOMISLAV TROSKOT: “Glavni cilj KK Diadora je razvoj i zaštita zadarske djece”

Nemali broj talentiranih mladih zadarskih košarkaša odlazi iz svoga grada već u ranoj, juniorskoj, u nekim slučajevima i mlađoj dobi. Mnogi bez da su uopće odjenuli dres seniorske momčadi Zadra, a neki nakon što su ga uglavnom nosili na klupi. To je činjenica koja nije od jučer i čije razloge sada nećemo analizirati. Svakako, ljudi u klubu trebali bi se čim prije pozabaviti tim problemom, jer u ovakvoj situaciji omladinski pogon klubu služi samo “za ukras”, odnosno poneku medalju s kojom se na kraju sezone može pohvaliti, a koja je u suštini, dugoročno gledano nebitna.

Jedan od načina da se mladi igrači pokušaju zadržati u Zadru jest stvaranje zadarske košarkaške piramide, koja bi uključivala (najmanje) po jedan klub u svakom rangu natjecanja. S tim da bi, za razliku od nekih prethodnih vremena, ta priča morala biti dobro isplanirana, organizirana i stručno vođena iz samog vrha piramide, a istovremeno i korektna prema svim sudionicima koji, logično, imaju i neke vlastite želje i ciljeve.

Tim povodom uputili smo nekoliko pitanja na adresu KK Opus Puntamika, KK Jazine i KK Diadora. Evo što nam je kazao Tomislav Troskot, predsjednik Entuzijasta.

Kako ste zadovoljni proteklom sezonom iz perspektive razvoja mladih igrača te suradnje s Košarkaškim klubom Zadar? 

– KK Diadora u protekloj sezoni ostvarila je najzapaženije uspjehe u mlađim dobnim kategorijama od svog osnutka. Ciljano smo se posvetili razvoju svog omladinskog pogona, što je i bio cilj od samog osnutka kluba. Uz juniorski sastav, koji se plasirao među osam najboljih momčadi u Hrvatskoj i to u skupini s nedavno okrunjenim prvakom države Cedevitom Junior, kadetska momčad plasirala se u izlučnu utakmicu za Final Four turnir Kupa Regija, što u prijevodu znači da smo bili unutar 18 najboljih klubova u Hrvatskoj u tom uzrastu. Obje momčadi paralelno su igrale i lige na razini Dalmacije i to u sezoni u kojoj nema proračuna Grada Zadra, odnosno sredstva dostatna po tom proračunu nisu raspodijeljena. Iako su se svi gradski klubovi našli u tom problemu, moramo napomenuti kako smo prošle godine raspolagali s višestruko manje gradskog novca od ostalih gradskih košarkaških klubova, premda su nam troškovi natjecanja bili otprilike jednaki, pokazavši time dosljednost u našem radu i stavovima gdje se većina naših ljudskih i financijskih resursa uložila u omladinski pogon i rad s mladima – kaže Troskot pa nastavlja.

Foto: KK Diadora

– Uz to drugu sezonu zaredom ostvarili smo drugo mjesto u Drugoj muškoj ligi – Jug s momčadi u kojoj su participirali i time ostvarili zapažene rezultate čak osam naših juniora. Pritom, nakon odlaska trenera Tonija Vidaića u profesionalne vode, kojeg smo do odlaska bezrezervno ustupili KK Zadar i to u trenucima kada KK Zadar nije imao financijska sredstva u prošloj sezoni za trošak još jednog (a po struci KK Zadar) tada neophodnog trenera u svom omladinskom pogonu, reaktivirali smo dvojicu iskusnijih trenera, ali i krenuli u stvaranje dvojice novih mladih trenera, što je također jedinstvena praksa KK Diadora u gradu i županiji. Na sve navedeno s netom završenom sezonom smo i više nego zadovoljni. Dokazali smo sebi, a vjerujemo i još jednom pokazali drugima, da možemo i znamo kako.

Gdje vidite mogućnost poboljšanja suradnje s KK Zadar u budućnosti?

– Što se suradnje s KK Zadar tiče, ona je, kako za KK Diadora, tako i za sve ostale klubove nužna i neophodna. Isto tako i KK Zadar su takve suradnje krucijalne, s obzirom na obim posla koji je za razvoj mladih igrača potreban. Osim toga, KK Diadora je bila i u formalnoj suradnji, gdje je u organizacijskom i financijskom smislu u potpunosti rasteretila KK Zadar. Toj suradnji nije bilo zamjerki niti s jedne strane, a problem je nastao kod nastavka iste zbog, po nama, nesretne ili nespretne komunikacije odgovornih osoba iz KK Zadar. Mišljenja sam kako je do nesretne komunikacije i došlo baš iz razloga što jasna hijerarhija ni sustav nisu bili postavljeni od strane KK Zadar.

Ne zaboravimo da smo u nedavnoj prošlosti kontinuirano, uz KK Zadar, imali i još jedan seniorski klub iz Zadra u Premijer ligi (2017./18. KK Jazine Arbanasi, 2019./2022. KK Opus Puntamika tada Sonik), ali nažalost ni tada se nismo mogli pohvaliti razvojem mladih zadarskih igrača, dapače, razvijali su se na posudbi mladi igrači izravnih konkurenata KK Zadar i/ili posezalo se za dovođenjem starijih igrača trošeći tako po nama besmislena sredstva poreznih obveznika bez ikakvog rezona. Sve to plod je nedostatka jasno definiranog sustava.

Foto: KK Diadora

Što je po vama ključno da bi više mladih zadarskih igrača u budućnosti ozbiljnije partcipiralo u prvoj momčadi Zadra?

– KK Zadar je jedini koji može i mora biti taj koji kreira sustav, a svi mi ostali moramo prihvatiti svoju poziciju, ulogu i na kraju odgovornost te da se pri tome uzajamno poštujemo. Spremni smo ponovno i uvijek sjesti za stol sa svim dionicima košarke u gradu i županiji i krenuti raditi. Kako se to zna reći “papir trpi sve, ali i pamti.” Naše izjave i javni istupi u kratkoj klupskoj povijesti su nedvosmisleni i svi su upoznati  s našim načelima. Samim time pitanje gdje vidimo mogućnost poboljšanja suradnje trebalo bi biti adresirano na ostale seniorske klubove u gradu i županiji.

Na zadarskom području, uz KK Zadar, djeluju još 4 kluba sa seniorskim pogonom: Jazine i Punamika u Prvoj ligi te Diadora i Sukošan u Drugoj. Smatrate li da bi jedan klub trebalo planski usmjeriti prema Premijer ligi, kako bi se kreirala zadarska košarkaška piramida i stvorio dodatan poligon za razvoj mladih domaćih igrača? Koje bi kriterije trebao zadovoljavati taj klub i imate li želju i ambiciju da u budućnosti to bude vaš klub?

– U situaciji u kojoj se trenutno nalazimo prirodno je da poziciju prve razvojne momčadi preuzme netko od naša dva Prvoligaša i da se ponovno pokušaju i to što prije, stvoriti uvjeti za još jednim Premijerligašem u kojem bi se svi potentni igrači  KK Zadar, ali i igrači ostalih klubova (oni koji često prođu ispod radara) mogli nastaviti razvijati postepeno i na jedan zdrav način i to u svom gradu. To bi poslužilo kao izvrsna prilika za preuzimanje klupskih rola u našem KK Zadar. Jasno, KK Zadar mora u svemu tome biti taj koji, ponavljam, stvara i provodi strategiju, kako sustavnog rada tako i selekcije uvažavajući i partnerski komunicirajući s ostalim klubovima. Uz premijerligaški klub (bilo koji uz KK Zadar) te jednog ili dva prvoligaša ili jednog prvoligaša uz dva drugoligaša, sve razvojne momčadi bile bi opskrbljene igračima koji bi se mogli razvijati; od škole košarke do prve momčadi KK Zadar, a da pritom ne moraju sreću tražiti u drugim sredinama. Uvjete za to imamo, stručnosti imamo, djece (na sreću) još uvijek imamo i usprkos i unatoč, ali strategijom i jasnom hijerarhijom trebamo krenuti sada i odmah kad već nismo i puno ranije. Ako je bazen do polovice ispražnjen to znači da je druga polovica još uvijek puna. Želimo li krenuti, raditi i graditi svi skupa s istim ciljem, KK Diadora preuzet će svoje mjesto koje god ono u hijerarhiji bilo i koje će ići prema izgradnji i zaštiti naše, zadarske djece. To je bio i ostao naš prvi i ultimativni cilj kluba i razlog zašto uopće postojimo – rekao je Troskot pa zaključio.

– Za kraj postavlja se teza da zadarski igrači ne žele igrati za KK Zadar, a mi se pitamo koji to mladi igrač pa i šire, čovjek, želi ići iz svojeg rodnog grada i/ili države ako mu je kod kuće postavljena zdrava perspektiva i omogućeni su mu barem nužni uvjeti, ljudska komunikacija i čovječni pristup. To je naš zadatak i naša obveza, a garancija ostanka mladih će tad biti samo posljedica učinjenog.