24 velj 2024
PORAZ U BARU Zadar ostao bez bodova i bez Božića
KK Zadar

U 16. kolu regionalne ABA lige košarkaši Zadra poraženi su od Mornara u Baru rezultatom 86:78 (25:21, 19:21, 18:14, 24:22). No, ono što je Danijela Jusupa (koji je i danas bio bez ozlijeđenog kapetana Marka Ramljaka) zabrinulo još i više od samoga poraza, koji je s obzirom na viđeno na parketu bio zaslužen, jest ozljeda Luke Božića početkom drugog poluvremena. Pokušao se zadarski MVP vratiti u igru, ali nije išlo.

Put Bara potegnuli su i zadarski navijači

Zadar je na veliki odmor otišao sa minusom od dva poena (44:42), no s obzirom na ne baš dobar ulazak u utakmicu i činjenicu da je u drugoj četvrtini bio i na -11, s tim je minimalnim zaostatkom mogao biti sasvim zadovoljan. Mornar je poveo 6:0 i unutar te razlike se kretala cijela prva četvrtina koja je završila 25:21. Uz tek jedno zadarsko vodstvo, nakon Žganecovih pet poena, 17:18.

Mornar je na to uzvratio dvjema tricama, da bi u drugoj četvrtini nastavio povećavati prednost. I dalje je Žganec bio jedini s napadačkim učinkom kod gostiju, a domaći su na krilima Dunn-Martina i Lukovića te uz poneki zadarski poklon u 15. minuti prvi put poveli dvocifrenom razlikom, 37:26. Jako važnu tricu zabio je tada Lakić, koji je do poluvremena postigao još pet poena i uz Žganeca, Drežnjaka i Božića vratio Zadar u igru.

Treću četvrtinu otvorio je Davis tricom za vodstvo Zadra, ali mu je odmah istom mjerom uzvratio Vranješ. A onda se Zadranima dogodilo najgore moguće, Božić je nezgodno doskočio na nogu protivničkog igrača i s bolnom grimasom izišao iz igre. Bez njega gosti su živjeli uglavnom na dalekometnim šutevima i neko vrijeme je to dobro funkcioniralo, jer su pogađali Lakić, Drežnjak, opet Davis pa i Vujačić. Na drugoj strani je, pak, nerješiva enigma bio visoki Luković i uz poneki koš svojih Amerikanaca Mornar je održavao vodstvo. A kada je stao zadarski šut, domaći su se ponovno malo odvojili, na 62:56 uoči posljednjih deset minuta igre.

Božić se pokušao vratiti u igru krajem treće četvrtine, ali nije to bilo to. Bez njega u četvrtoj četvrtini Zadar je nastavio “živjeti” na tricama. Pogađali su Drežnjak, Mekić pa Žganec, ali Luković i društvo su i dalje držali +5, 72:67 pet minuta prije kraja. A onda je unutar manje od 60 sekundi “bljesnula” serija domaćih 7-0 (Lewis, Luković i trica Dunn-Martina), kojom su ponovno pobjegli na najvećih +11 (79:68) kada je na semaforu ostalo tek nešto više od tri minute.

Lakić i Davis vratili su Zadru nadu, 79:74, a Žganec je na ulasku u posljednju minutu imao šut za tricu za potpuni priključak, ali nije pogodio i Mornar je bacanjima otplovio u mirne vode do tek druge ovosezonske pobjede. Crnogorska momčad sada je na omjeru 2-14, a Zadar opet na 50 postotnom učinku, 8-8.

Uroš Luković zaslužio je epitet igrača utakmice sa 17 poena, 10 skokova i čak šest blokada. U zadarskim redovima najefikasniji su bili Arijan Lakić sa 19 poena te Karlo Žganec sa 17 uz 10 skokova. STATISTIKA UTAKMICE

Standings provided by Sofascore

Sljedeći ABA ligaški ispit Zadrane očekuje u petak, 19. siječanja, kada u Krešin dom stiže Krka, a prije toga u ponedjeljak mora odraditi gostovanje kod Zaboka u sklopu prvenstva Hrvatske.