16 lip 2024
Zadar na krilima Luke Božića do velike gostujuće pobjede protiv FMP-a
KK Zadar

Nakon dva domaća poraza od Borca i Cibone, košarkaši Zadra upisali su vrijednu pobjedu na gostovanju kod FMP-a. U 12. kolu ABA lige momčad Danijela Jusupa u Beogradu je slavila rezultatom 77:92. Kao i svaka, bila je ovo momčadska pobjeda, ali ponovno je prvo ime susreta bio Luka Božić, koji je upisao svoj drugi ovosezonski triple-double učinak od 28 poena, 12 skokova i 11 asistencija!

FMP je, poput drugih Zadrovih protivnika u posljednje vrijeme, utakmicu otvorio izvrsnim šutom za tricu. Dvije trice Subotića i jedna Stojanovića donijele su domaćinima početno vodstvo, iako je Zadar dosta solidno igrao, posebno Žganec, koji je postigao sedam od prvih 11 momčadskih poena. Nekoliko lagano primljenih koševa onemogućilo je Zadar da kapitalizira dobru igru u napadu, a trica Bessona donijela je FMP-u prednost 26:23 na kraju prve četvrtine.

Roberts i Foster tricama su otvorili drugi dionicu i uskoro je FMP imao visokih 11 razlike. Koliko god se Božić probudio i vratio se na pravu razinu, Simović i Stefanović nastavili su radili probleme i držali FMP na 11 razlike u 18. minuti igre (44:33). A onda se probudio Zadar.

Krenuo je Božić s dva uspješna napada, Drežnjak je položio, a Klarica pogodio važnu tricu na kraju poluvremena za 48:44. Serija je nastavljena i u trećoj četvrtini: opet je Božić dvaput pogodio, a Žganec slobodnim bacanjem donio vodstvo 48:49.

FMP je potpuno izgubio napadački skok, a Zadar serijom 30:10 u odnosu na spomenutih 44:33 došao do +9, 54:63. Treću je četvrtinu Zadar dobio s 12 poena razlike i u zadnju ušao s 8 poena prednosti, 62:70.

U 32. minuti Luka Božić je došao do desetog skoka, a kako je već postigao 26 poena i 10 asistencija, postao je prvi igrač o povijesti regionalne lige s dva triple-doublea! S tim da su prije njega samo dvojica ostvarila po jedan.

Zadar je stigao do lijepe prednosti, ali još uvijek nedovoljne za zaključenje utakmice. Jusup je na 73:86 iz opreza pozvao minutu odmora, a uskoro i drugu, jer nije bio zadovoljan načinom na koji protivnik dolazi do laganih poena. Ako već nije bilo lakoće u realizaciji, Zadrani su igrali duge napade, “krali vrijeme” i u posljednju minutu ušli s +12 (77:89). Kada je Drežnjak preko ruke ubacio tricu za 77:92, napokon je postalo jasno da bodovi putuju u Zadar.

Osim fantastičnog Božića, istakli su se i Marko Ramljak sa 16 poena i četiri asistencije te Karlo Žganec i Dario Drežnjak sa po 13 koševa, dok je Arijan Lakić postigao 10, a Lovro Mazalin 9. STATISTIKA UTAKMICE

Odličnom igrom i velikom pobjedom Zadar je navijačima ispisao najljepšu pozivnicu za nadolazeću utakmicu Premijer lige protiv Šibenke u nedjelju, kao i za spektakl na Badnjak, kada u Krešin dom stiže Partizan.