26 ruj 2022
VELIKA POBJEDA NA GRIPAMA Zadar izborio ostanak u ABA ligi
KK Zadar

Dva kola prije kraja košarkaši Zadra i službeno su izborili ostanak u ABA ligi. Pobjedom protiv Splita na Gripama rezultatom 80:92, Zadrani su izravnom konkurentu pobjegli na nedostižnu bodovnu razliku, ostavivši Splićane na pretposljednjem mjestu, koje vodi u dodatne kvalifikacije.

Bila je to utakmica s dva različita lica. U prvom poluvremenu bolji su bili Splićani, koji su minutu prije kraja imali i najvećih +10, 41:31. Međutim, tada je strahovito bitnih šest poena za Zadar vezao Dario Drežnjak. Prvo je pogodio tricu, a potom, nakon što je promašio dva slobodna bacanja, uhvatio skok u napadu te zabio koš i dodatno bacanje. Tako se na veliki odmor otišli sa samo četiri poena razlike, 41:37.

To kao da je dalo krila Zadranima, koji su u nastavak na teren izišli mnogo odlučniji. Vrlo brzo došli su i do vodstva, no utakmica je sve do kraja treće četvrtine bila u egalu (58:60). Prijelomni trenuci dogodili su se na početku posljednje dionice.

Sjajnu dionicu odradio je Martin Junaković, koji je sa četiri poena i asistencijom za Tomislava Buljana odveo Zadar na +9, 58:67. Štafetnu palicu potom je preuzeo Antonio Jordano, koji je pogodio tricu za dvicu za +10, 64:74 u 34. minuti.

Ispuhanim Splićanima preostalo je samo jedno oružje – trica. Raspoloženi Maj Kovačević pogodio je jednu pa je Roko Ukić bacanjima smanjio na -5, 69:74, no bliže od toga domaći nisu došli. Pavle Marčinković i Justin Carter vezali su dvije trice, a kada je Thompson zakucao za 69:82 manje od tri minute prije kraja postalo je jasno da će bodovi sa Gripa još jednom put Zadra.

Carter je susret završio sa 15 poena, nakon sjajnog zakucavanja u posljednjoj minuti, dok je Thompson postigao 14 poena, a Jordano 13. Posebno valja podvući učinak bekovskog dvojca Junaković – Mavra, koji su kombinirano imali 20 poena i 19 asistencija, 12+8 Martin i 8+11 Dominik. Kada se tome pridoda i 10 poena Drežnjaka, po osam Marčinkovića i Buljana pa i četiri povratnika Bursaća, može se reći da je to bila prava momčadska pobjeda Zadra.

Na drugoj strani sjajan učinak imali su Kovačević (24 poena, trice 8-11) i Shannon Shorter, kojemu je jedna asistencija nedostajala za triple-double (15p, 14sk, 9as), no još se jednom pokazalo da Splićani u ovom trenutku nemaju rješenja za Zadrane.