19 kol 2022
LAGAN POSAO Zadar preko Borca do prve ABA ligaške pobjede u sezoni
KK Zadar

U 5. kolu ABA lige košarkaši Zadra stigli su do prve ovosezonske pobjede u tom natjecanju. Kao naručen na Višnjik im je došao indisponirani Borac iz Čačka, koji je odigrao svoju daleko najgoru utakmicu i Zadrani su se zapravo prošetali do pobjede. Od samoga početka bila je to jednosmjerna ulica, a jedinu reakciju gostiju u trećoj četvrtini, domaći su bez problema anulirali u četvrtoj, koju su dobili sa 26:15 za konačnih 70:56.

Nakon, nogometnim riječnikom rečeno početnog ispitivanja snaga, Zadar se počeo odvajati u drugoj polovici prve četvrtine. Koš-faul Bursaća pa Cartera, zatim dvica Vukovića za 12:4 natjerali su gostujućeg trenera na prvu minutu odmora. Raspoloženi Carter odveo je potom domaće prvi put i na +10, a s tom je razlikom i završena prva dionica, 20:10.

Druga dionica protekla je, pak, u pokušajima Borca da se približi pa ponovnim odvajanjima Zadra. Bilo je tako 22:18 pa 28:18. Pred kraj poluvremena Zadar je u jednom trenutku imao i +12 (34:22), ali na veliki odmor se ipak otišlo gostujućom tricom za 34:25.

Na isti način Bursać je otvorio treću četvrtinu za novih +12 i dvocifrenu je razliku Zadar održavao do 25. minute, kada je na semaforu svijetlilo 41:30. Uslijedilo je tada, nakon jednog timeouta, razdoblje najbolje igre gostiju. Hale je pogodio za tri, Lopez za dva, a onda je dvije trice vezao Sava Lešić za seriju 11:0 i izjednačenje na 41:41.

Ipak, posljednji koš u trećoj četvrtini zabili su domaći i to Carter tricu, koja je za Zadrane bila iznimno važna i s rezultatskog i s psihološkog aspekta. Amerikanac je dobro otvorio i posljednju dionicu četirima slobodnim bacanjima, a kada mu se priključio i Mavra, Zadar se opet odvojio (50:41) i natjerao gostujućeg trenera na time-out.

No, ovoga puta to mu nije pomoglo. Marinovićeva je momačad posve nestala s terena, a ona Helbicheva je nastavila svoju seriju. Odličnu dionicu odradio je Dario Drežnjak (dvije trice i dvica), a kada je ponovno zabio i Bursać, Zadar je pet minuta prije kraja imao pobjedu u rukama, 60:43. Reakcije gostiju više nije bilo i malobrojna zadarska publika napokon je dobila malo razloga za veselje.

Prvo ime u zadarskim redovima bio je Justin Carter s 18 poena i osam skokova, Aleksandar Brusać zabio je 12, a Dario Drežnjak i Dominik Mavra po 10 koševa. Kod skromnih gostiju “spasio se” samo Hunter Hale sa 23 poena.

KOMPLETNA STATISTIKA

Sutra Zadar na Baldekinu igra dvoboj 7. kola HT Premijer lige protiv Šibenke i bit će to posljednja utakmica sa Srđanom Helbichem u ulozi glavnog trenera, prije nego što momčad preuzme novi trener Vladimir Anzulović.