25 lip 2022
SPLIT IZBORIO MAJSTORICU Odluka o prvaku pada na punom Višnjiku!
KK Zadar

U četvrtoj utakmici finala doigravanja prvenstva Hrvatske košarkaši Zadra poraženi su od Splita na Gripama s uvjerljivih 81:68. Finalna serija tako je izjednačena na 2:2, nakon što je svaka momčad dobila po dvije utakmice na domaćem terenu. O naslovu prvaka odlučit će majstorica, koja je na rasporedu u subotu u 20 sati u Dvorani Krešimira Ćosića.

A prema neslužbenim najavama iz zadarskog tabora, ali i svemu onome čemu svjedočimo posljednjih tjedana u Hrvatskoj i svijetu, nema apsolutno nikakvog razloga da Višnjik i ovaj put ostane zatvoren za gledatelje. Ostaje samo pitanje kako i koliko će ih moći ući.

Što se same četvrte utakmice tiče, najbolje će je oslikati jedan podatak: Split je pogodio 15 trica, Zadar svega 3 i tu svaka priča završava.

Zadrani su u utakmicu ušli najnervoznije do sada, za prvi koš iz igre trebalo im je više od tri i pol minute. No, nisu se ni Splićani nešto iskazali u tom razdoblju. Perković i Luković, svak sa po dvije trice najavili su dobru šutersku večer “žutih”, dok su na drugoj strani egal držali Bursać, Mavra i Onuaku. A kada se nadovezao i Carter, a Split promašio par šuteva, Zadar se krajem prve dionice odvojio na +7. Ipak, četvrtinu je petom splitskom tricom zaključio Ukić za 19:23.

Početkom druge opet su gosti u dva navrata imali +6, ali napadački nije to bio pravi Zadar. Split je svoju priliku čekao i dočekao, kada su Perković i Perasović vezali dvije trice za 28:27. Malo kasnije su iza linije 6,75 poentirali i Ukić i Mesiček za 36:33. Zadar se nekako držao, ali nervoza je bila očita, a najbolje se vidjela po broju promašeni slobodnih bacanja, čak pet (7-12). Kada se tome pridoda tricaška statistika, Split 9-19, Zadar 2-8, jasno je otkud prednost domaćih +7, 44:37 na velikom odmoru.

Loše su Zadrani otvorili i treću četvrtinu, gotovo šest minuta trebalo im je da postignu prvi koš iz igre. Split se u tom razdoblju odvojio na dvocifrenu razliku i novim dvjema tricama Lukovića poveo +14, 56:42. Onuaku je jedini nešto uspijevao ubaciti kod Zadra, ali kada je napravio četvrti prekršaj postalo je jasno da su gosti u vrlo velikim problemima. Iako ih je Junaković približio na -10, četvrtinu su zaključili Mesiček i Marić ubačajem iz skoka u napadu sa zvukom sirene za povratak na +14, 62:48, uoči posljednjih deset minuta igre.

Ništa se nije promijenilo ni u četvrtoj četvrtini, osim što je Vuković ubacio tek treću zadarsku tricu (64:51). Ali kada su nove dvije splitske ubacili Perković i Marčinković, a u međuvremenu je poentirao i Marić, svima u dvorani je postalo jasno da će o prvaku odlučiti peta utakmica. Jer +19, 72:53 u 34. minuti za ovakav Zadar više nije bilo dostižno.

Nakon poraza u drugoj utakmici Mile Karakaš, trener Splita, rekao je da vjeruje u povratak u Zadar te da će onda protivniku biti “pune gaće”. Splićani su to i ostvarili, a kakva će biti zadarska reakcija u majstorici vidjet ćemo u subotu. Svakako, večerašnja utakmica bila je daleko najlošija u seriji za Mršićevu momčadi.

Najefikasniji kod Splita bili su Toni Perković s 18 poena te Marko Luković sa 17, dok je Roko Ukić postigao 12 uz pet asistencija, a Marin Marić 11 uz 9 skokova. U zadarskim redovima 13 je zabio Justin Carter, a po 12 Dominik Mavra i Chinanu Onuaku, no generalno, podbacila je cijela momčad. KOMPLETNA STATISTIKA

Splićani su i večeras imali podršku s tribina, nema razloga da je Zadrani nemaju u subotu