KAPETAN, KAPETANSKI! Dominik Mavra uveo Zadar u luku spasa!
Zadar je sada i službeno preživio još jednu sezonu u ABA ligi. Nakon pobjede u zaostaloj utakmici 12. kola u Dvorani Krešimira Ćosića protiv Cibone, momčad Veljka Mršića više ni teoretski ne može završiti na pretposljednjem mjestu, koje bi značilo dodatne kvalifikacije. A apsolutni junak ovog derbija bio je kapetan Zadra Dominik Mavra, koji je zabio 33 poena, uz pet asistencija (VALORIZACIJA 47!!!).
Završilo je 97:92 i to nakon dramatične završnice, iako su Zadrani mogli kudikamo ranije riješiti pitanje pobjednika, jer su protiv oslabljenog rivala imali velikih +16 na poluvremenu. No, Cibona se nije predavala i na krilima mladog Roka Prkačina vratila se u život. I ne samo to, nego je tri i pol minute prije kraja i vodila +4, 77:81, što znači da je u malo više od 16 minuta napravila čak 20 razlike.
No, fantastični Mavra je u završnici pogodio tri trice i zabio još četiri poena (ukupno 13 u posljednje 3 i pol minute) te odveo svoju momčad ka pobjedi. Prvu za 80:81, drugu za 86:85 i treću za 91:87. Uzvraćao je na drugoj strani jednako raspoloženi Prkačin (ukupno 38 poena) i bili su to zaista trenuci za košarkaške sladokusce. Ipak, u samoj završnici Mateo Drežnjak je, pri rezultau 93:90, promašio ključnu tricu za Cibonu, a Carter i Justice su mirne ruke s penala potvrdili pobjedu Zadra.
Mavra je susret završio sa 33 poena (6-7 trice) te po pet asistencija i skokova, Justice je pridodao 18 poena, Bursać 12, a Carter 10. Cibonu je, pak, vukao dvojac Prkačin (38 poena, trica 6-8 i 10 skokova) – Novačić (21 p). KOMPLETNA STATISTIKA.


Zadar je odigrao napadački izuzetno raspoloženo prvo poluvrijeme u kojemu je šutirao sjajnih 8-11 (73%) za tri poena, 13-21 (62%) za dva te 7-9 slobodna bacanja. Pritom je natjerao Cibonu na čak 12 izgubljenih lopti i malo pomalo gradio svoju prednost. Posebno je raspoložen bio Mavra sa 14 poena (2 trice) u tom razdoblju, a iza linije 6,75 po dvaput su pogodili i Palokaj i Justice te po jednom Bursać i Vuković. Zadrani su tako na veliki odmor otišli s dotad najvećih +16, 57:41.
Međutim, na otvaranju treće četvrtine momčad Veljka Mršića propustila je priliku zadržati ili možda i povećati tu prednost, kako bi uvela utakmicu u mirnije vode. Onuakuu su dosuđena dva brza prekršaja u napadu, a Zadar je već nakon minute i 45 sekundi iskoristio bonus. Cibona je, pak, na krilima raspoloženog Prkačina počela smanjivati prednost. Zadarski napad više nije bio ni izbliza tako tečan kao u prvom poluvremenu, a kada su se Prkačinu tricama priključili Drežnjak i Novačić, gosti su se vratili na dostižni zaostatak.
Zadarskih +8 (70:62) na ulasku u posljednju četvrtinu brzo se istopilo, jer su Prkačin i Marić pogodili nove trice i potpuno vratili Cibonu u egal, 70:69 u 32. minuti. Napad domaćih se posve ugasio, premda je Justice pogodio tricu za +5 (74:69), no gosti su bili u mnogo boljem ritmu. I opet su na krilima Prkačina (dvica pa trica) te uz pomoć Gnjidića došli do prvog vodstva još tamo od samog otvaranja, 75:76 u 35. minuti. Imali su potom i +4, ali je Zadar u već opisanoj završnici uspio preokrenuti i izboriti pobjedu.
Nakon 25 odigranih utakmica Zadar ima omjer 9-16 i posljednji ABA ligaški dvoboj sa Crvenom zvezdom može čekati u potpunom miru te se okrenuti završnici prvenstva Hrvatske.
PROMOVIRAMO ZD SPORT
DUGI OTOK TRAIL 2026. Otvorene su prijave za najposebniju otočku utrku
Prijave za Dugi Otok Trail 2026. službeno su otvorene, a sredina ožujka ponovno će označiti početak trail sezone na jednom…






