18 tra 2021
PAO JE PARTIZAN Zadar u produžetku pobjegao sa začelja ABA lige
KK Zadar

Zadar je srušio Partizana u Krešinom domu, došao do šeste ovosezonske pobjede u ABA ligi i pobjegao za začelja ljestvice. To je zaključak dramatične utakmice, koja je završila rezultatom 96:94 i to tek nakon produžetka. A tijekom tih 45 minuta događalo se doista svašta.

Ono najvažnije zbilo se, naravno, u dodatnih pet. Partizan je prvi poveo, ali su Carter trima i Justice dvama bacanjima donijeli Zadru +3, 88:85. No, žilavi gosti držali su priključak. Na koš Cartera odgovorio je Trifunović tricom za 90:90, malo više od minute i pol prije kraja.

Ključna dva poteza tada je odigrao Dominik Mavra, prvo košem pa asistencijom Palokaju za 94:90. Kapetan Zadra potom je uhvatio i obrambeni skok, iznudio prekršaj i zabio dva bacanja za +6, 96:90.

Ali i ovaj put je Zadar riskirao u završnici i gotovo omogućio protivniku nevjerojatan preokret. Radovanović je pogodio tricu za 96:93, a Mršić pozvao time-out, kada je na semaforu ostalo nešto više od osam sekundi. Nakon što je Zadar izveo loptu, gosti su prekršaj uspjeli napraviti tek sekundu i pol prije kraja, ali je Vuković promašio oba bacanja. Loptu je uhvatio Dangubić, kojega je odmah faulirao Palokaj te se igrač Partizana našao na liniji penala 1,2 sekundi prije kraja.

Prvo je pogodio (96:94), drugo namjerno promašio, nakon čega mu se lopta odbila ravno u ruke, ali je njegov pokušaj za mogući drugi produžetak blokirao Vuković, iskupivši se tako na najbolji mogući način za prethodno promašena bacanja. I napokon, Zadrani su mogli odahnuti i početi slaviti.

Nakon prvog poluvremena, koje je proteklo manje-više u rezultatskom egalu, Zadar je u 26. minuti otišao na najvećih +12, 59:47. Partizan se nakratko vratio, da bi Zadrani početkom posljednje dionice opet otišli na dvocifrenu razliku, 67:57. Ipak, gosti su se vanjskim šutom održavali na životu, da bi tricom Perkinsa u 36. minuti izjednačili na 75:75. Prethodno je Onuaku zaradio peti prekršaj pa je Zadar završnicu morao igrati bez jednoga od ključnih igrača.

Dvjema teškim tricama s istekom napada, Mavre od table te Cartera s devet metara, “bijeli” su se opet odvojili na +6, 81:75, manje od dvije minute prije kraja. Međutim, Jaramaz tricom i Trifunović držali su Beograđane i dalje u igri, 81:80.

Palokaj je zabio za 83:80, a Partizanu je ostalo dovoljno vremena za još jedan puni napad. Trifunović je promašio tricu, ali je Perkins izborio skok u napadu i asistirao Jaramazu, koji pogađa tricu za izjednačenje, 83:83. Zadru je ostalo malo više od jedne sekunde te je, nakon time-outa, pokušao ponoviti akciju Delaša i Travisa iz 2012. Mavra je iz auta bacio loptu za Vukovića, no njega su ipak dobro čuvali protivnički igrači te nije uspio doći do kvalitetnog šuta.

Otišlo se u produžetak u kojemu je momčad Veljka Mršića na već opisani način došla do velike pobjede.

Najefikasniji igrač Zadra bio je Dominik Mavra sa 20 koševa, četiri skoka i tri asistencije. Justin Carter postigao je 17 poena, Antonio Jordano 12, a Kodi Justice, Chinanu Onuaku i Domagoj Vuković po 11. Pritom svakako treba istaknuti i da je Vuković sakupio sedam skokova, udijelio šest asistencija, osvojio tri lopte i dvaput blokirao šuteve protivnika.

Partizan je imao četvoricu raspoloženih strijelaca, Rashawna Tomasa sa 24 koša, Ognjena Jaramaza sa 19 te Joshuu Perkinsa i Uroša Trifunovića, ali ni to ni čak 16 pogođenih trica (dvostruko više od Zadra) nije mu bilo dovoljno da odnese pobjedu s Višnjika. KOMPLETNA STATISTIKA

Zadrani su tako postali prva momčad u donjem dijelu ljestvice sa šest pobjeda, a imaju i najmanje odigranih utakmica od konkurencije. Iza njih sada su Split, Krka, FMP, Cibona, svi trenutačno sa po pet pobjeda te Borac sa četiri. A iznad Partizan sa sedam.

Već sutra u 19 sati Mršićevu momčad očekuje nova utakmica, u HT Premijer ligi dočekuje Zabok.