16 sij 2021
ZADAR NA ZAVRŠNICI KUPA Od drugoligaša gubili čak 17 razlike
KK Zadar

Košarkaši Zadra plasirali su se na završni turnir Kupa Krešimira Ćosića. Večeras su u Zagrebu svladali Cedevitu Junior rezultatom 69:81 , ali konačan rezultat ni izbliza ne otkriva koliko su Zadrani problema imali na ovoj utakmici. Vodeća momčad Prve lige (drugog ranga hrvatske košarke) vodila ih je čak 17 razlike u prvoj i 16 razlike u drugoj četvrtini.

Iako su na kraju ostvarili zacrtani cilj, bila im je ovo još jedna velika opomena da se ni u jednu utakmicu, bez obzira na rang protivnika, ne smije ući s pristupom “lako ćemo”. A tako je Zadar definitivno izgledao danas velikim dijelom utakmice.

Chinanu Onuaku zabio je 17 poena, uz 13 skokova, Jan Palokaj pridodao je 15 poena, a Justin Carter 13 za Zadar, dok je u redovima momčadi Marka Trninića najefikasniji bio Emir Šabić sa 21 košem (5 trica). KOMPLETNA STATISTIKA

Zadrani su ušli u utakmicu ispod svake razine ozbiljne, profesionalne momčadi. I jedino što nisu smjeli dopustiti – dopustili su, a to je domaćim igračima da se razigraju. U prvoj četvrtini Cedevita je pogodila čak šest trica i na krilima toga došla do nestvarnih 17 poena prednosti u 7. minuti utakmice, 25:8.

Zadar se tek malo oporavio, a onda sredinom druge dionice opet potonuo na -16, 36:20. S obzirom na ono što su prikazali u prvih 20 minuta igre, gosti su mogli biti presretni što su na veliki odmor otišli sa samo sedam poena zaostatka, 42:35.

Iako je svima bilo jasno da je samo pitanje vremena kada će nedvojbeno veća individualna kvaliteta zadarskih igrača izići na vidjelo, ni treća četvrtina za njih nije dobro krenula. Domaći su novom mini-serijom u 23. minuti opet pobjegli na +12, 49:37. I tek je sredinom treće dionice gostujuća obrana počela malo – pomalo funkcionirati.

Carter i Onuaku realizirali su nekoliko napada i Zadar se napokon vratio u egal, na 51:50, da bi u posljednjih deset minuta igre čak ušao s minimalnim vodstvom, 57:58. Mladi domaći momci su se, logično, ispuhali i Zadrani su napokon počeli prelamati utakmicu, mnogo kasnije nego što se to očekivalo.

Onuaku, Carter i Palokaj odveli su svoje do +9, 59:68 u 35. minuti i tu je priči bio kraj. Cedevita Junior do kraja više nije imala ni snage, a ni kvalitete da napravi nekakav čudesan preokret. Zadar je ostvario ono po što je došao u Zagreb, ali ipak s mnogo više problema nego što je realno trebao imati protiv drugoligaša.

Završni turnir Kupa Krešimira Ćosića na rasporedu je od 10. do 13. veljače, a plasman su, uz Zadar, osigurali Split, Cibona, Škrljevo, Osijek, Dubrava i Zabok, dok se još čeka odigravanje susreta Belišće – Hermes Analitica.