25 lip 2022
Alen Zdrilić iz Škole košarke Zadar na kraju jedne izuzetno uspješne sezone: “Trebamo jaki i uspješni KK Zadar kako bi i naša Škola bila još bolja!“
Košarka

Alen Zdrilić iz Škole košarke Zadar na kraju jedne izuzetno uspješne sezone: “Trebamo jaki i uspješni KK Zadar kako bi i naša Škola bila još bolja!“

Škola košarke Zadar zasigurno je jedna od svjetlijih točaka na zadarskoj sportskoj karti. Kako po samom ustroju tako i po školovanim trenerima koji uz veliko znanje posjeduju još veće ljudske osobine. Stoga i nije za začuditi se što je jedan takav kolektiv u prošloj sezoni ostvario uspjehe s kojima se stvarno dičiti može.

„Pa kada su u pitanju rezultati zaista možemo biti zadovoljni i ponosi na uspjehe koji su postigli naši polaznici u ovoj sezoni. Imali smo četiri uzrasne kategorije, dječaci U-9, U-11, U-12 i U-13, i od te četiri kategorije osvojili smo tri medalje. U-11 i U-12 bili su viceprvaci Hrvatske, a U-13 prvaci“, kaže nam na početku razgovora trener Alen Zdrilić, jedan od jednakih u Školi košarke Zadar.

Jesu li natjecanja za kategoriju U-9 na neki način prerana?

„Pa ovisi na koji i kakav način se gleda na to. Ako se gleda s pravilne strane i ako je cilja takvog natjecanja širenje baze i popularizacija sporta onda je to u redu. Međutim, tu je tanka granica između onog što je pozitivno kada se ta uzrasna kategorija natječe i onoga negativnog što ona sve vuče za sobom. Tako da je u konačnici sve do onog tko radi, kako se radi i kako se sve to skupa doživljava i predstavlja.“

Predstavite nam malo Školu košarke Zadar.

„Škola košarke Zadra pravni je nasljednik one prve škole košarke koja je 1971. godine krenula s radom. U školi radi osam trenera što je dovoljan broj za svu djecu koja ju pohode. Postižemo rezultate s kojima smo izuzetno zadovoljni poglavito ako uzmemo u obzir ovu posljednju sezonu. Ono s čim sam manje zadovoljan je broj djece koju smo ove godine uspjeli upisati. Naš isključivi cilj nije samo natjecanje i selekcija već široka baza. Mi se prije svega bavimo sportskom obukom i podukom djece. U odnosu na prethodnu sezonu doživjeli smo lagani pad upisa djece i s te strane sam nezadovoljan. Ne bih sad išao u neku dublju analizu zašto je to tako, ali sigurno je kako je na to utjecala srebrna medalja naših nogometaša i ta nevjerojatna popularnost koju je nogomet doživio, sasvim opravdano. To je ono što djecu privlači i što je potrebno i nama. I to osim na državnom i na lokalnoj razini gdje trebamo jedan jaki i uspješni KK Zadar. Dok se to ne dogodi moramo raditi još jače i bolje i od iduće sezone pokušati povećati broj djece u našoj Školi.“

Koliko je ove sezone Škola košarke Zadar imala polaznika?

„Oko 250 dječaka i djevojčica u dobi od pet do četrnaest godina podijeljenih u pet skupina gdje svaka radi po svom programu. Imamo i predškolski i rani školski uzrast koji rade po specifičnom programu. Nije to isključivo košarkaški program jer su ipak premali da bi radili na taj način. Program je sklon nekakvoj univerzalnoj sportskoj školi gdje se ima kontakta sa svim sportovima, prije svega bazičnim sportovima. Naravno, lopta i košarka su dominantni kada su u pitanju sportovi s loptom, ali nastojimo raditi i usmjeravati tu djecu na jedan pravilan put.“

Kao i u svemu i ovdje postoji ona konačna selekcija u koju prođu samo oni najbolji. Što je s onom drugom djecom koja ne uspiju ući u tu natjecateljsku grupu. Ipak je njih puno više od ovih što igraju.

„Djeca koja imaju tu sreću da se natječu i da putuju po turnirima ne znam koliko su oni svjesni kakvu privilegiju imaju. Ostaje još veliki broj djece koji se ne natječe, koji su i dalje članovi ŠK Zadar i na nama je da im osmislimo što kvalitetniji program, da ih zabavimo , animiramo i da i oni zagrizu i ostanu naši članovi što je god moguće duže.“

Vratimo se malo na onaj veliki uspjeh ali i samu utakmicu u kojoj je selekcija U-13 ŠK Zadar pobjedom nad Cedevitom i to košem u posljednjoj sekundi utakmice postala prvak Hrvatske u toj kategoriji. Mnogi moje kolege su se složili kako im je to bio jedan od boljih sportskih doživljaja prošle sezone.

„Pa s obzirom na dob tih dječaka to je zaista bila jedna nevjerojatna utakmica koja je imala sve elemente jedne prave utakmice koje su zanimljive gledateljima. Od rezultatskog minusa koji smo mi malo po malo uspjeli stići i prestići do atmosfere na tribinama koja je bila izvanredna. Treba svakako napomenuti kako sam odmah poslije utakmice pohvalio igrače i jedne i druge momčadi koji su praktički po prvi put igrali u jednoj takvoj atmosferi, u buci i navijanju gdje nisu čuli trenera što je njima jako bitno jer su naučili igrati na taj način. Tako da ti klinci su stvarno imali sreću doživjeti jednu takvu utakmicu koju niti seniorski igrači ne uspiju doživjeti u svojim karijerama.“

Škola košarke Zadar selekcija U-13 prvaci Hrvatske!

Osim državnih prvenstva i raznih domaćih turnira, Škola košarke Zadar često je viđen gost i izvan granica Lijepe naše.

„Nastojimo tu tradiciju održati koliko god je to moguće. Ima nekoliko turnira na koje redovito već godinama odlazimo, prije svega na tri turnira u Italiji. Ovom prilikom zahvalio bi se Gradu Zadru i roditeljima koji nam pomažu da odemo na te turnire jer su troškovi puta enormni. Bit tih putovanja i je negdje otići i nešto doživjeti. U svojim glavicama oni naravno nisu svjesni prilikom tog putovanja da posjete katedrale u Padovi ili Bologni ali to je sigurno nešto što njima ostaje urezano u pamćenje za cijeli život. Kasnije kad budu malo zreliji spoznat će koliko je to u njihovoj dobi bilo bitno i kako je to za njih, ja se nadam, bilo jedno predivno iskustvo. Naravno, u sve to je ukomponiran i onaj sportski dio. Uspjeli smo sa selekcijom U-11 ponoviti prošlogodišnji uspjeh i obraniti prvo mjesto u Castelnuovo di Garfagnana, turniru na kojem već godinama tradicionalno nastupamo. Bili smo jako sretni i ponosni na taj uspjeh.“

Zaista je sjajno vidjeti te dečke i cure s kojom dozom sreće i zadovoljstva nastupaju u zadarskom dresu na tim raznim natjecanjima.

„To je jedna nevjerojatna količina emocija koje su prisutne u tim trenucima. Mala je razlika između te djece i vrhunskih sportaša kada je u pitanju emocija i kada je u pitanju koliko im je stalo do nekog sportskog uspjeha. Ali moram reći kako je istina da nas ti rezultati raduju. No, isto tako nisu oni jedino mjerilo nekog kvalitetnog rada kada su u pitanju mlađe dobne kategorije. Naši osnovni motivi su zabaviti se, naučiti nešto novo, pokazati da smo dosad nešto i usvojili, ali sve to pod uvjetom da se pokušava igrati i ponašati onako kako mi smatramo da je u redu za tu uzrasnu kategoriju.“

Kolika je i kakva uloga roditelja u cijeloj toj priči košarkaškog i ljudskog sazrijevanja njihove djece?

„Prošla su vremena kada roditelji nisu bili dio sportske priče svoje djece. Dobna granica se pomaknula strahovito prema dolje. Roditelji ih voze i odvoze na treninge ali, na kraju krajeva, sudjeluju i financijski u svemu. Tako da su uključeni u cijelu tu priču. Naravno da roditelji doživljavaju emotivno status svog djeteta unutar Škole košarke Zadar ali postoji još prostora da se roditelji usmjere i da prate razvoj svog djeteta na što je god moguće kvalitetniji i pravilniji način.“

Ako zaokružimo Školu košarke Zadar i mlađe dobne selekcije KK Zadar možemo reći kako je napravljen nekakav iskorak ka boljem. Tri medalje osvojili su polaznici ŠK Zadar, dok su sve mlađe selekcije nastupile na završnicama državnih prvenstava.

„Mene stvarno raduje taj pomak i mislim da je vidljivo da stvari idu na bolje kada su u pitanju mlađe dobne kategorije. Međutim, ništa ne ide preko noći pa tako ni to. Mi smo baza i naravno da nas raduje kada vidimo da igrači iz naših selektivnih grupa čine temelj u ostalim selektivnim kategorijama Košarkaškog kluba Zadar. No, to je samo temelj za daljnji rad ali u svakom slučaju vesele ovi uspjesi i nadam se kako će se stvari razvijati dalje u ovom smjeru.“

Kakva je suradnja s „velikim bratom“, odnosno Košarkaškim klubom Zadar?

„Suradnja je odlična. Mi se naslanjamo jedni na druge i surađujemo jedni s drugima. Imamo vrlo korektne odnose i nadam se da će tako biti i dalje.“

Izašao je i Godišnjak Škole košarke Zadar za što ćemo pohvaliti trenera Umberta Piasevolija.

„Svakako. To je jedan presjek i rezime svega što se dogodilo u prošloj sezoni. To je bitna stvar i nama trenerima ali i djeci jer ne možeš se nakon nekog vremena niti prisjetit svih stvari. Djeci puno znači kada se vide i prisjete u tim godišnjacima tako da je to zaista jedna odlična stvar vrijedna pohvale.“

Iako je sezona natjecanja završila, ipak još niste na odmoru.

„Tako je. Radimo u Ljetnoj školi i mogu reći kako sam zadovoljan odazivom djece. Još sam zadovoljniji jer se javilo dosta momaka i cura iz drugih sredina, ne samo iz Zadra, koji ovdje dolaze u posjet obiteljima ili jednostavno ljetuju u Zadru. To nam govori da smo na neki način prepoznati i izvan granica našeg grada i to zaista raduje“, zaključio je Zdrilić.