Zadranke po prvi put u povijesti svladale Medveščak za treće doigravanje PH!

Vrijeme čitanja: 3 min

Dogodilo se i to. Nakon godina trpljenja i iščekivanja košarkašice Zadra pobijedile su Medveščak. I to u, po njih, najboljem mogućem trenutku, u utakmici posljednjeg, 22. kola Prve lige za žene u kojoj su na svom parketu slavile rezultatom 73:57 i na taj se način po treći put u povijesti plasirale u doigravanje za naslov državnih prvakinja. Tamo će snage odmjeriti protiv istog ovog protivnika koji će imati i prednost domaćeg parketa s obzirom da je sezonu završio na prvom mjestu.

Ovakav poredak uvjetovala je pobjeda Trešnjevke nad Splitom kao i poraz Pule u gostima kod Požege pa je torkutu te tri ekipe s istim brojem pobjeda i poraza Pula bila najbolja te završila kao trećeplasirana što znači da će ona u drugom polufinalu igrati protiv Splita.

Zadranke su u utakmici koja im je osiguravala plasman među četiri najbolje ekipe natjecanja pokazale sjajnu igru pogotovo u prvih 30 minuta kada su došle do prednosti od gotovo 30 poena što je trenerici Mariji Maziji dozvolilo da u posljednjih deset minuta na parket pošalje mlađe igračice kojima je ovo bilo vrijedno iskustvo.

Odlično su domaće igračice otvorile susret u kojem su već nakon prvih deset minuta imale predonost od 20:11. No, furiozan početak druge četvrtine u kojoj su u malo više od tri minute zabile 13 a primile 2 koša, definitivno je trasirao put prema pobjedi domaće ekipe. Zanimljivo, Medveščak je u tom trenutku imao manje upisanih koševa nego što je prošlo minuta od prvog podbacivanja. Ana Vrsaljko dominirala je reketom i bila nezaustavljiva. Zabila je već u prvih 20 minuta 18 koševa kojima je dodala i četiri skoka, a veliku pomoć imala je i u Ani Mandić koja je doskočila šest puta, ubacila sedam poena i “ukrala” tri lopte. Sjajna je bila i Lara Nikpalj Vukorepa sa sedam koševa, devet skokova i četiri asistencije, kao i Ivana Dujić koja je udarala jaki tempo na koji igračice Medveščaka nisu imale odgovor. Odatle i nevjerojatna prednost od 22 razlike (44:22) u korist Zadra na kraju prvog poluvremena. Doduše, treba biti iskren i reći kako su u svemu tome imale i svesrdnu pomoć igračica Medveščaka koje su na poluvremenu imale ukupan šut iz igre tek 23 posto (8:34).

Prošlo je tek nešto više od šest minuta u trećoj četvrtini a Zadranke su imale novo najveće vodstvo na utakmici od čak 29 koševa razlike (55:26). Do kraja utakmice Medveščak je do kraja ipak uspio spustiti prednost na po njih prihvatljivih 16 koševa razlike.

Evo što je nakon utakmice izjavila trenerica Mazija.

“Pripremale smo se za ovu utakmicu. Odlično smo odigrale prve dvije četvrtine, rezultat je već tada otišao na mašu stranu i već tada je bilo lakše igrati. Bez obzira na sve ovo je utakmica s kojom možemo biti ponosni jer smo ušli među četiri najbolje ekipe lige što da nam je netko rekao na početku sezone bi se vjerojatno nasmijali. Mislim da je već sam ulazak u doigravanje veliki uspjeh a još me više veseli što je Višnjik kroz cijelu sezonu ostao neosvojiva tvrđava. Taj cilj smo si zadali, ostvarili i ponosna sam na svoje cure.”

Trener Medveščaka, Braslav Turić.

“Čestitke Zadru na zasluženoj pobjedi. Mi smo dali svoj maksimum ali nije išlo. Zadar je pokazao kako je ove godine prava domaćinska ekipa. U svih 11 utakmica upisali su isto toliko pobjeda i ja im na tome čestitam. Mi smo dosta načeti ozljedama. Majstorović i Mrdalj su izvan stroja već mjesec i pol dana i stvarno nismo mogli ništa više napraviti u večerašnjoj utakmici. Na kraju krajeva, igrate onoliko koliko vam protivnik dopusti. Sastat ćemo se ponovno u polufinalu doigravanja gdje su nam šanse podjednake ali o tome ćemo razmišljati kad prođe završnica Kupa gdje nastupamo idući tjedan.”

Ana Vrsaljko na kraju je s 20 koševa bila najefikasniji strijelac kod Zadra, a pratila ju je Anđela Oštrić s 13 poena. Za istaknuti je i učinak Lare Nikpalj Vukorepe koja je uhvatila 9 skokova, zabila isto toliko koševa i podijelila 5 asistencija. Kod gošći najpreciznija je bila Tonia Uzelac sa 16 ubačaja.

Polufinala serija, koja se igra na dvije pobjede, počinje 13. travnja kada Medeveščak u Zagrebu dočekuje Zadar, dok Pula gostuje kod Splita.