28 ruj 2023
Nikola Matković: U NK Zara svi smo kao jedna velika obitelj!
Naslovna slider

Nikola Matković: U NK Zara svi smo kao jedna velika obitelj!

Malo je onih zaljubljenika u nogomet u našem gradu koji nisu čuli za našeg nekadašnjeg proslavljenog vratara, a potom i trenera istih Nikolu Matkovića. Čovjeka kojem se i veliki Danijel Subašić naklonio izjavom kako je o svemu što se treba znati između vratnica najviše naučio upravo od njega. Malo je i onih koji nisu čuli i za Nogometni klub Zara, kojeg je Matković i osnivač i u kojem radi kao trener, iako je klub još uvijek „u povojima“, odnosno iza njega je teka godinu i pol dana rada. Uspjeli su svojim radom i zalaganjem Matković i trener Josip Pedić privući i zadržati gotovo stotinu djece što je za tako mladi klub uistinu jedan veliki uspjeh. Uspjeh kojeg Matković pripisuje samo poštenom i predanom radu. Njega i svih u klubu.

„Rad u NK Zara zasniva se na modernim temeljima nogometne igre. Prioritet nam nije rezultat, već odgojno-obrazovni sportski rad. Što se metodike rada tiče, ona je kod nas u NK Zara nogometna abeceda za najmlađe, a za one mlađe i malo starije, koji su već prošli to prvo razdoblje, ona je nadogradnja.“

Čemu u NK Zara pridajete posebnu pozornost?

„Pa ona svakako ide sa vratarima. Iz tog razloga u sklopu kluba osnovana je i škola za golmane koja je otvorena za sve one koji su zainteresirani za takav rad. To je ujedno i moja uža specijalnost jer sam u igračkoj karijeri imao tu privilegiju biti treniran od najboljeg golmana na svijetu Vladimira Beare od kojeg sam puno naučio. Imao sam i tu sreću da me je trenirao i drugi naš veliki golman Tomislav Ivić čije metode primjenjujem i u svom radu.“

Iako ste relativno mlad klub već dosta surađujete i s drugim klubovima kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu.

„Pa u našem kratkom periodu treniranja ostvarili smo suradnju s našeg područja, ali sa stranim klubovima europskog kalibra poput Hannovera 96 i Manchester Uniteda. Posebno nas raduje suradnja sa Udrugom Down sindrom, na što smo jako ponosni, a prijateljske odnose gajimo i sa NK Lošinj. Ja sam osobno kao skaut ostvario suradnju s NK Rijeka, a zadužen sam za pronalaženje novih igračkih i golmanskih talenata. Ovim putem želim istaknuti kako smo uvijek otvoreni za suradnju sa svima onima kojima nogomet nije samo čista zarada već u njega unose i malo ljubavi.“

Tko vam sve pomaže u radu kluba?

„Pa veliku žrtvu, uz nas trenere, podnose i roditelji čiju djecu treniramo. Oni su pokazali iznimnu volju za suradnjom u smislu podrške i provedbe naših ideja. Moram naglasiti da baš kako funkcionira jedna obitelj sa više članova tako funkcionira i naš klub. Želim se i zahvaliti sad kad imam priliku svim tim roditeljima na tom ukazanom povjerenju. Također bih se želio zahvaliti i svim prijateljima i sponzorima kluba. Dobro znam kako sam početak nije bio lagan pogotovo iz razloga što smo morali pronaći terene na kojima ćemo trenirati. Tu su nam puno pomogli ljudi iz Gradske uprave, a posebno predsjednica Športske zajednice grada Zadra i pomoćnica pročelnika za sport u Gradu Zadru gospođa Snježana Jurinić i na tome joj velika hvala. Zahvala ide i NK Zemunik koji nam je ustupio teren za odigravanje utakmica.“

Posvećujete li u svom klubu pažnju zdravoj prehrani djece?

„Drago mi je da ste me to pitali. Upravo je edukacija djece i roditelja o zdravoj prehrani otvorila našem klubu vrata suradnje s jednom zagrebačkom tvrtkom koja se brine o o pravilnoj prehrani na bazi unosa dovoljno vlakana za što bolju probavu. Na tragu toga na tržištu bi se uskoro mogao pronaći i shake napitak koji će na sebi nositi ime NK Zara“, zaključio je Matković.

Dodajmo i kako su od prošlog mjeseca krenuli upisi novih članova, godište 2005. i mlađe. Treninzi će se održavati na terenima ŠC Višnjik i ŠRC Ravnice. Zainteresirani se mogu javiti na službenu stranicu nogometnog kluba ili na broj 091/ 551-5421, trener Nikola Matković.